Kde bereme fotografie pro naše recepty a blog?

Také vás zajímá, kde bereme všechny ty nádherné fotografie, které jsou u našich receptů na Nepečených dortech nebo na blogu? Rádi vám to prozradíme. Je na to jednoduchá odpověď, ale pojďme se společně podívat do „zákulisí“ – jak a kde takovou krásnou fotografii získat, třeba i pro váš blog.

Kde bereme fotografie k receptům?

Co myslíte, když všechny ty dobroty kuchtíme..? Jasně – všechny fotografie u receptů jsou naše vlastní! A opravdu není dovoleno, abyste si je jen tak používali kdekoliv a jakkoliv se vám zlíbí. Fotili jsme je sami. Vlastně je fotil táta. Dokonce jsme si vybudovali v kuchyni zařízené své natáčecí studio. A díky tomu také vzniklo naše mini fotostudio – 4 světla, pár stativů a hlavně velký prostor na „ostrůvku“. Ten se dá obestavět kolem dokola tzv. softboxy – to jsou světla na focení. Prostě naše kuchyně je naší „výrobnou“ dobrot i krásných fotografií. A postupně se to učíme sami. Zkoušíme to.

zákulisí natáčení Nepečených dortů

Ale třeba při natáčení, když s námi není Anička, tak já – Matěj – jsme se Zuzankou jsou před kamerou. Jenže když vyrábíte dobroty, těžko si je můžete zároveň i dokumentovat. Výsledné dobroty se snažíme nafotit také. Když tedy není náš porcovací nůž rychlejší než uzávěrka tátova foťáku… 🙂 Někdy fotí táta na stařičkou zrcadlovku Canon 50D, někdy jen svým iPhone 5S a po natáčení já svým iPhone 8. Když je s námi Anička, tak jí dáme do ruky všechno, aby to vyfotila. Má velký talent na zachycení okamžiku i produktu ve fotografii.

Kde bereme fotografie

Kde vzít fotografie pro svůj blog?

Některé fotografie pro náš blog ovšem používáme z tzv. fotobank. To je internetová služba, kde si můžete vybrat z různých kategorií a milionů fotografií. Abyste věděli – chceme se věnovat hlavně naší vlastní tvorbě, dobrotám, videím a taky té správné zábavě a nechceme ztrácet čas ještě běháním, aranžováním, focením lidí a situací… Beztak by to při našich povinnostech musel dělat táta.

Krást se prostě nemá!

Lidi si často někde vygůglí, stáhnou a použijou fotky. Ale to se nedělá! Táta nám vysvětlil, že existuje autorský zákon a takové stažení a použití fotky je častokrát úplně sprostá krádež. No uznejte, že kdybyste něco tvořili a lidi si to jen tak sami od sebe používali, taky by se vám to nelíbilo… Už v roce 2014 o tom taťka napsal hezký článek „Máte fotografie ZDARMA nebo jste je normálně ukradli?„. Také se tam dozvíte, kde se dají legálně a podle pravidel fotografie stahovat a používat. Takže, jestli třeba píšete svůj blog nebo nějaké fotky potřebujete, přečtěte si ten článek.

My pro náš blog, díky agentuře Víc než se zdápoužíváme také placené fotografie z fotobanky. Není čas, ztrácet čas a občas právě u článků, kde něco vysvětlujeme, tak občas nějakou fotografii potřebujeme proto, aby se vystihla víc podstata celého článku. Máme tak na výběr z více než 50ti milionů! snímků a obvykle najdeme takové snímky, které nám vyhovují, protože přesně vyjadřují podstatu našich článků. Ale nikdy nebereme z fotobanky recepty a naše kuchtění.

A co když chcete nějakou naši fotku?

Fotografie od nás můžete použít jen pro vlastní potřebu. Takže naši fanouškové si samozřejmě mohou vytisknout celou stránku s recepty přímo z webu. A asi zřídíme také stránku, kde vám dáme k dispozici pár našich fotek. Dáme vám vědět 🙂 Jen je pak nesmíte používat komerčně – to znamená, že je nesmíte prodávat na hrníčkách, tričkách, plakátech atd. Ale vytisknete si třeba doma svůj vlastní plakátek 🙂 Stejně tak není dovoleno používat grafickou podobu kuchtíků ani logo ani znak.

A jak se vám líbí náš blog?

Autor: Matěj Dušek - spoluautor Nepečených dortů

Do nepečených dortů jsem se pustil, když mi bylo 10 let. Baví mě vaření. Ale když jsme zjistili, jak jednoduché je připravit si vlastní dobroty, pustili jsme se do nich naplno. Mám rád nepečené dorty. Mým favoritem jsou prozatím čokokokosové tyčinky Bounty. Možná, že někdy budu fakticky dobrým a známým kuchařem. Možná, že někoho z dětí nebo i dospěláků bude moje práce motivovat. Možná, že někdy vydám vlastní kuchařku… Kdo ví… 😉

Napiš nám komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..